"Jälg 2013": eksimine rajalt, vigastus, katkestamine ja disklahv

Veebruar 2021
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
"Jälg 2013": eksimine rajalt, vigastus, katkestamine ja disklahv
Ülle Aaslav-Kaasik

Esmakordselt Eestis 26.-27.01.2013 Otepääl Tehvandil toimunud rahvusvaheline kelgukoerte võistlus "Jälg 2013" tõi meie jaoks sel korral ridamisi äpardusi. Mina osalesin Missyga naiste 1-koeraga suusatajaveo klassis, distantsiks 8 km, Uku Elliga 1-koeraga suusatajaveo klassis, distantsiks 12 km.

Esimesel päeval Missyga startides saime hea hoo sisse, möödusime mitmest eespool startinud sõitjast kuid eksisin rajalt ühel ristmikul, kus olid lindid puruks sõidetud ja muu märgistus puudus ning valisin suuna mõningase mõtlemise järel peaaegu et huupi, ainukeseks õlekõrreks vasakule pööramisel sellel suunal eemalt terendav tuttav punane rajamärk, mis tähistab pööret. Teed jätkates oli mõne aja pärast selge, et midagi on väga valesti, rada tundus väga palju pikem kui 8 km ja finišit ei paistnud veel kusagilt. Mitme autotee ületamise järel  meenus, et võistlejate koosolekul oli juttu olnud mitmest autotee ületusest, mis on just pikal distantsil. Lõpuks peatati mind kolmandal-neljandal teeületusel seda turvanud politseinike poolt, kes pakkusid, et olin oma 10 km rohkem kui vaja sõitnud, ning et see on 42 km keskpikamaa distants. Siis polnud aga enam midagi teha, lahkete rajameistrite eskordi saatel suusatasime Missyga tuldud teed tagasi finiši poole. Sama päeva õhtuks selgus, et distantsiga eksinuid oli ilmselt veelgi, peamiselt sprindi distantsil 8 ja 12 km vahel.

Minu sattumine 42 km rajale oli aga ainuke omataoline.

Korraldajad tunnistasid, et rajal oli puudusi, mis võisid võimaldada eksimisi ning lubasid raja üle sõita ning järgmisel päeval paremini märgistada. 

Uku hilines minu äparduse tõttu aga esimesel päeval oma starti 20 sekundi jagu, kuna aitas teisi ja ootas mind rajalt tagasi. Siiski õnnestus Ukul Elliga, kelle etteaste jäi küll võistlusel sel korral tagasihoidlikuks, saavutada tulemus, mis jäi kaheksa sekundit samas klassi võistelnud Peep Elleril tulemusele alla.

Esimese päeva äpardused selja taha jätnud, üritasime teisel päeval paremaid tulemusi saavutada. Meie saime Missyga taas stardis väga kiire alguse, ning alustasime uuesti päris alguses möödumist eelmisel päeval meie ees tulemuse saanud Liane Lubist. Pisut edasi sõitnuna laskumisel sattus mu parem jalg tähelepanematusest ja ilmselt ka eelmise päeva väsimusest aga kelgu tekitatud jälge ning järgnes kukkumine, mille tagajärjel väänasin tugevasti põlve. Ajasin end püsti, Missy valmis edasi sööstma, kuid jõudes laskumise lõpuni sain aru, et jalg ei taha all püsida, ning et juhtunud on midagi tõsist. Sättisin end raja kõrvale lumehange, ning hakkasin põlves valu tundma. Inimesed raja ääres tulid abi pakkuma, samuti selleks ajaks meieni jõudnud Liane. Hooliv suhtumine oli väga kosutav :) Ärgitasin Lianet võistlemist jätkama. Sel korral olin ettenägelikult telefoni kaasa võtnud ning sain nüüd korraldajatele helistada. Mind toimetati rajalt ära mootorsaaniga, Missy pisut mootorsaani häälest ehmununa veoliini pidi kõrval jooksmas. Meedikud sidusid mu põlve kinni ning esialgu ei olnud selge, millise vigastusega täpsemalt tegu aga põlv paisus silmnähtavalt ja oli juba sidumiseks tunduvalt priskem kui teine.

Komberdasin seotud jalaga tagasi stake out-i kiirustasin Ukut tagant, et ta sel korral starti ei hilineks. Uku start õnnestus õigeaegselt aga kui ta saabus tagasi enne konurenti, kes oli temast varem startinud, ning ta ei olnud ka konkurendist ise möödunud, oli selge, et midagi on taas valesti läinud. Peep, kes oli startinud varem, jõudis finišisse hiljem ning andis kohe Ukule teada, et Uku oli rajaga ilmselgelt eksinud. Nagu hiljem selgus, oli Uku jätnud tähelepanuta teisel päeval rajale paigutatud km-märgistusega märgid, mis suunasid üks 8-km teine 12-km rajale. Kahjuks ei selgitatud just seda olulist infot võistlejate koosolekul.

Päeva lõpuks ja vahetult enne autasustamist otsustas kohtunik koos korraldajatega peale mitmeid võistlejate märkusi ja tähelepanekuid eelmise päeva distantside märgistamise kohta, et esimese päeva tulemused tühistatakse, ning arvesse lähevad teise päeva tulemused. Nii jäidki meie tulemuseks katkestamine minu poolt, ning disklahv Ukule.

 

Vaatamata meie äpardusele ja täielikule ebaõnnestumisele esimesel "Jäljel", loodame, et see võistlus sai tuule tiibadesse ja järgmisel aastal on sel võistlusel juba palju rohkem osavõtjaid. Suured tänud korraldajatele ja Eesti Kelgukoeraspordi Liidule, eesotsas Johanna Laak'le,  kes vaatamata raja märgistamisega seotud viperustele andsid endast kõik, et üritus õnnestuks. 

Tulemused:

Jälg_2013_ametlikud_tulemused (.pdf 62,3Kb), Jälg_2013_mitteametlikud_tulemused_2_päeva_tulemused (.pdf 60,0Kb).
"Jälg 2013": eksimine rajalt, vigastus, katkestamine ja disklahv
EST   ENG  
Kennel Sookriimud, Kahala küla, Kuusalu vald, tel 5666 6009,